30 listopada, 2017

Blog

 

Witam wszystkich Użytkowników Excela.

Nazywam się Krzysztof Rumiński. Jestem inżynierem mechanikiem, informatykiem, specjalistą w dziedzinie Business Intelligence, w skrócie zwanej BI. Prowadzę bloga o Excelu – o tym, jak wielkie możliwości posiada to narzędzie w odpowiednich rękach i jak wiele można zdziałać z jego pomocą. 

Poniżej polecam kilka wpisów z tej tematyki. Zapraszam również do zapoznania się z całością bloga.

Wstęp: do czego służy Excel?

Co ma wspólnego Business Intelligence z Excelem?
Dlaczego Excel jest ważny pomimo tego, że często postrzegany jako nieprofesjonalne narzędzie? Komu najbardziej może się przydać?

Referencje dla naszej architektury i podejścia SOA

Opinie Agendy Rządowej, która jest naszym klientem, ukazujące sposób rozwoju Spreadsheet Oriented Approach. Potwierdzają skuteczność strategii naszej firmy na żywym przykładzie.

Architektura SOA, Excel, AFIN

Czy architekturę SOA można realizować samodzielnie, przy pomocy dowolnie dobranych narzędzi?

D jak Dane


O pojęciach takich jak fakt, miara, atrybut, a także o tym, po co w analizie biznesowej są tabele i co można z nimi zrobić.

Gdzie jest centrum architektury SOA?

Echa burzliwej dyskusji o centrum architektury. Wobec opublikowania nowego Schematu SOA na dawne spory można by spojrzeć z dystansem. W centrum schematu znajduje się niewątpliwie baza danych DMA. Ale w centrum uwagi SOA znajduje się użytkownik, jako współtwórca.

E jak Entropia


Czym się różni zaawansowany użytkownik Excela od profesjonalisty? Dlaczego korporacje próbują uciekać od tego narzędzia, a analitycy do niego wracają? Jak powstaje bałagan w analizie biznesowej?